Materiały do grawerowania i frezowania
LAMINATY GRAWERSKIE
Laminaty grawerskie są najbardziej popularnym materiałem używanym do grawerowania laserowego. Laminat składa się z najczęściej z dwóch różnokolorowych warstw akrylu. Za pomocą lasera CO2 usuwa się wierzchnią warstwę materiału odsłaniając kolor znajdujący się poniżej. Dzięki zastosowaniu laminatów grawerskich wykonywać możemy tabliczki informacyjne, dyplomy, breloki, oznakowania przemysłowe, żetony, identyfikatory i tablice informacyjne. Laminaty dzielą się ze względu na sposób zastosowania. Jedne służą do zastosowań wewnętrznych , inne odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne stosuje się na zewnątrz budynków. Występuje cały wachlarz kolorów laminatów grawerskich o zróżnicowanej grubości od 0,6 mm do 1,6 mm. Są niezwykle trwałe i zapewniają bezgraniczną liczbę zastosowań oraz różnorodne i wyjątkowe efekty.
PLEXI
Polimetakrylan metylu (PMMA) to tworzywo sztuczne odporne na promieniowanie UV oraz warunki zewnętrzne. Występuje w formie płyt wylewanych lub tłoczonych w szerokiej gamie odcieni i kolorów transluentnych lub transparentnych o powierzchni matowej lub błyszczącej. Plexi znajduje szerokie zastosowanie w reklamie gdzie świetnie się sprawdza dzięki swoim właściwościom. Nadaje się doskonale do formowania, grawerowania, tłoczenia można na nim również drukować. Jest doskonałym materiałem do obróbki laserem CO2, zarówno do grawerowania jak i wycinania.
DREWNO, SKLEJKA, PŁYTY MDF
Są to materiały dające bardzo ciekawe efekty przy obróbce laserem. Rezultaty końcowe zależą od użytego gatunku drewna lub sklejki. Do najczęściej używanych gatunków drewna należą jesion, jawor, brzoza, klon. Często używa się balsę, jako gatunek szczególnie lekki i miękki. Efekty obróbki sklejki laserem są podobne do uzyskiwanych jak przy obróbce drewna. Zastosowanie mają przede wszystkim sklejki suchotrwałe brzozowe, olchowe, jaworowe lub bukowe. Do grawerowania laserem nadają się również płyty MDF (ang. Medium-density fibreboard), na których można uzyskać bardzo wyrafinowaneefekty, najczęściej stosowane są jednak jako podkład pod dyplomy, wyróżnienia czy certyfikaty lub tabliczki informacyjne.
MOSIĄDZ
Mosiądz jest stopem miedzi oraz cynku, przy czym zawartość cynku wynosi do 40%. W zależności od przeznaczenia stosuje się też dodatki innych metali takich jak ołów, aluminium, cyna. Kolor mosiądzu oscyluję pomiędzy pomarańczowożółtym a czerwonawym w przypadku użycia w stopie miedzi. Jest odporny na korozję, ciągliwy i podatny na obróbkę skrawaniem. Ze względu na twardość wyróżnia się cztery typy mosiądzu: miękki, półtwardy, twardy oraz sprężysty. Twarde blachy z mosiądzu ołowiowego pokryte warstwą lakieru w celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi są ekskluzywnym materiałem grawerskim. Posiadają doskonałe parametry skrawania jak również czyste i ostre krawędzie cięcia. Istnieje możliwośćwypełnienia wygrawerowanych miejsc farbą co jeszcze bardziej podnosi walory estetyczne wyrobu.
ALUMINIUM
Aluminium (pierwiastek chemiczny glin Al) otrzymywane jest przede wszystkim z boksytu w procesie elektrolizy tlenku glinu w stopionym kriolicie. Aluminium jest metalem lekkim o srebrzystej barwie łatwo poddający się obróbce. W celu zwiększenia i tak dużej odporności na korozję poddawane jest procesowi anodowania czyli wytworzeniu na jego powierzchni powłoki tlenkowej (Al2O3) często barwionej na różne kolory. Za pomocą lasera CO2 można odparować cienką warstwę anody i w ten sposób uzyskać na powierzchni aluminium kontrastowy i mocny kolor grafiki lub tekstu. Aluminium jest materiałem bardzo podatnym na obróbkę skrawaniem dlatego doskonałe efekty daję grawerowanie mechaniczne jego powierzchni za pomocą maszyn CNC. W przypadku aluminium anodowanego w miejsca z których usunięta została anoda aplikuję się kwas reagujący z czystym aluminium i pozostawiający czarny wyraźny rysunek.