Grawerowanie i frezowanie CNC
Na przełomie lat 1940-50 pojawiły się maszyny sterowane numerycznie (NC) Numerical Control. Opracowane zostały w Massachusetts Institutes of Technology i zastosowane dla potrzeb lotnictwa Stanów Zjednoczonych. Było to związane z ówczesnym rozwojem elektronicznego przetwarzania danych.
Charaktryzowały się tym, że mogły wykonywać jedynie stałą sentencję ruchów bez możliwości przeprogramowania. W roku 1972 powstała technologia CNC (Computer Numerical Control) co było związane z zastosowaniem komputera jako jednostki wykonawczej.
Bardzo intensywny rozwój technologii miał miejsce jednak dopiero w latach 80 XX wieku, kiedy to urzeczywistniła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.
Maszyny CNC wyposażone są w układ sterowania numerycznego, który można w sposób dowolny zaprogramować. Kody sterujące tworzy się najczęściej za pomocą programów graficznych typu CAM (Computer Aided Manufacturing), które potrafią wygenerować ścieżkę narzędzia z dowolnego oprogramowania wektorowego. Scieżka narzędzia to ruch, który wykonuje narzędzie w stosunku do przedmiotu podlegajścego obróbce. W ten sposób wygenerować można G-cody czyli znormalizowany język poleceń dla urządzeń CNC. G-cody definiują podstawowe operacje, które może wykonać urządzenie. G-cody opisuje standard ISO 6983 a w Polsce normy: PN-73M-55256 oraz PN-93/M-55251.
Obecnie ma miejsce bardzo intensywny rozwój obrabiarek i urządzeń sterowanych numerycznie. Związane to jest z szybkim, precyzyjnym wykonywaniem bardzo złożonych kształtów w szerokiej gamie materiałów. Postępujący w zawrotnym tempie proces globalizacji wymusza bowiem olbrzymi wzrost wydajności przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich wymagań dotyczący dokładności obrabianych detali.
Przystępne ceny sprzętu komputerowego, coraz doskonalsze oprogramowanie, spowodowały, że maszyny CNC stały się powszechne w wielu branżach wytwórczości.
Współczesne maszyny CNC jako plotery frezujące znajdują szerokie zastosowanie w reklamie. Dzięki ich uniwersalności można wycinać, wiercić, grawerować w tworzywach sztucznych, kompozytach, aluminium, metalach kolorowych. Przy zastosowaniu technologii 3D istnieje możliwość wykonywania płaskorzeźb, makiet czy też prezentacji trójwymiarowych.
Plotery frezująco-grawerujące wykonywane są w dwóch wersjach: z ruchomą bramą lub ruchomym stołem. Ruchomy stół stosowany jest w grawerkach o stosunkowo niewielkim obszarze roboczym i w przypadku niezbyt ciężkich materiałów podlegających obróbce. W przypadku materiałów ciężkich, o dużej powierzchni, optymalnym rozwiązaniem jest urządzenie z ruchomą bramą. Znajdują one zastosowanie głównie do celów przemysłowych.
Stoły ploterów frezujących pokryte są najczęściej rokami teowymi co bardzo ułatwia precyzyjne mocowanie materiału. Do mocowania materiałów cienkich i lekkich stosuje się stoły podciśnieniowe.
Istotną częścią każdej maszyny CNC jest wrzeciono. W zależności od typu urządzenia i jego przeznaczenia stosuje się wrzeciona o zróżnicowanej mocy od 0,8 kW do 18kW oraz różnej prędkości obrotowej od kilku do 40 000 obrotów na minutę.
We frezarko-grawerkach CNC zastosowane bywają często systemy bazownia, skanery laserowe, dodatkowe osie oraz głowice służące do cięcia lub rysowania.
Urządzenie frezujące będące w naszym posiadaniu umożliwia grawerowanie i wycinanie w najtwadszych stopach aluminium oraz w metalach kolorowych. Z jego pomocą możemy wykonać tabliczki znamionowe, tabliczki pamiątkowe, tabliczki na drzwi, breloki, referentki oraz pieczęcie do laku.